Založ si blog

Trestať tých, čo nie sú „naši“ (? !)

Prišla mi do rúk fotka z môjho výstupu na horu, kde dostal Mojžiš Desať Božích prikázaní, ktoré by mali, mohli byť, pre ľudí aj dnes návodom ako žiť. O tretej ráno, za chladnej noci sme vyrazili aby sme stihli východ slnka. Boli sme odmenení láskavými dotykmi lúčov. V tej atmosfére sme prijímali posolstvo prikázaní ako pravidla pre život.
Všímam si, že často ku mne prichádzajú posolstvá v čase, keď riešim niečo iné aby sa mi spojili a dali odpovede, riešenia. Posledné dni ma prekvapujú vyjadrenia ľudí, ktorí sú podľa vlastných slov, veriaci, či hlboko veriaci. V ich vyjadreniach však vnímam rozpory práve so základnými pravidlami kresťanskej viery. Nie je možné totiž oddeliť prvé prikázanie lásky k Bohu od lásky k blížnemu.
„ Kdo je můj bližní? Ježíš odpovídá na tuto otázku podobenstvím o milosrdném Samařanu. V tomto podobenství ukazuje Ježíš, že se bližním Samařana stal člověk, kterého si on sám nevybral, ale který mu byl dán – jako úkol. Zraněný Žid se mu stal obtížným darem. Ježíš se nám v tomto podobenství snaží říci, že naším bližním je vždycky ten, kdo nás potřebuje, kdo se objevuje na naší cestě s prosbou o pomoc. Ale naším bližním je také ten, koho sami potřebujeme. Potřebujeme nikoli ve smyslu utilitárním (možnost využít ho), ale ve smyslu potřeby srdce.“ (Víra.cz)
Dvaja dôležití muži Slovenska trestajú, chcú potrestať svojich blížnych. Trestať tých, čo nie sú „naši“. Chcú im zobrať prácu a nahradiť ich poslušnými. Pred voľbami im sľubovali, že im pomôžu na ich ceste zlepšiť napr. zdravotníctvo. Namiesto pomoci však dostávajú výpoveď. A tí dvaja kresťania vyhlasujú, že budú trestať ďalších ak nebudú poslušní. Rozsievajú vietor a nečudo, že sa blíži búrka, že rozčarovanie a hnev sa znásobí, môže znásobiť do vzbury.
Pre tých dvoch, či iných, ktorí chcú svoju moc opäť zneužiť, možno by bolo dobre opäť sa vrátiť k biblickým slovám. Ak sa vy „páni sveta“ raz budete cítiť osamelí, odmietaní, pohŕdaní, potom je to preto, že ste pohrdli darom prítomnosti druhého človeka. Možno ste sa viac sústredili na vaše pocity a potrebu moci, než na ľudí, ktorých vám Boh poslal do cesty aby ste sa naučili spolupracovať so všetkými blížnymi a nielen s vyvolenými.

Fotka Verony Bahnovej.

Život v dobe, keď „plán je mať plán“

23.10.2020

Dohodnutú drobnú údržbu bytu som preventívne zrušila, aby som ochránila 90 ročnú mamu pred stykom s majstrami. Telefonujem údržbárovi dôvod. Vzdychne si a povie: „Včera mi z nemocnice doviezli 84 ročnú mamu so zápalom pľúc do domáceho ošetrenia, lebo covid…. Všetko sa odkladá, všetko je v pohotovosti, lebo taký je „plán“. V najviac ohrozených [...]

Každý premárnený deň Vám spočítame ! !!

30.09.2020

Dostali nás tam kde chceli, do zóny strachu, vy hnusní covidi. Už ani tasiť nemôžeme, len do zemlianky sa zahrabme. Nemám rada statusy o strachu, všetci predsa milujeme svojich blížnych a ublížiť im nechceme a ani seba zbytočne nepoškodzujeme. Mám pocit, že sme vo vojnovej zóne s pravidelnou dávkou bombardovania a náletov, v kryte zalezení bez možnosti vyliezť. Len už sa [...]

Naše tiene chodia s nami

20.07.2020

Deň voľna v Danubiane je plný symboliky. Vstupujeme a tieň na dlažbe akoby vyjadroval výzvu, zastavte sa ľudia ! Kohúti na streche sa stále klbčia, doráňaní ale v túžbe vyhrať a položiť súpera na kolená ! Juraj Kukura v priebehu každej reprízy predstavenia „Biblia“ vytvára na plátne umelecký artefakt interpretácie vybraných príbehov z knihy kníh a tieto diela [...]

sulík vláda

Najdôveryhodnejším ministrom súčasnej vlády je Sulík, ukázal prieskum

25.10.2020 14:49

Za Sulíkom nasleduje minister životného prostredia Budaj a ministerka spravodlivosti Kolíková. Najmenej dôveryhodným je premiér.

Virus Outbreak Poland

Počas protestov vo Varšave proti pandemickým opatreniam zatkli stovky ľudí

25.10.2020 14:22

Poľská vláda oznámila v piatok sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Marek Krajčí, koronavírus

NÁZOR: Veľká októbrová testovacia revolúcia. Čo príde po nej?

25.10.2020 13:00

Keď v roku 1917 vypukla boľševická revolúcia, zatriasol sa svet a dodnes sa z toho nespamätal. Dokáže zatriasť svetom aj veľká testovacia revolúcia Igora Matoviča?

matovič

Pilotné testovanie splnilo nadmieru očakávania, povedal premiér

25.10.2020 12:30

Igor Matovič v diskusnej relácii zdôraznil, že sa netreba spoliehať iba na štát a ocenil prácu starostov a primátorov.