Založ si blog

Výzva k pokore

Dnes ráno sa prechádzam pod oblohou pasúcich sa baránkov. Symbolické, je Veľkonočná nedeľa a mnohí už sladkých baránkov majú upečených a zdobia slávnostné stoly. Mraky sú po dlhej dobe náznak, že Zem sa napije z jarného dažďa, je smädná. Studne sú takmer prázdne, snehu nebolo a pôda hlboko preschla.

Mraky na oblohe preráža lietadlo. V diaľke vidím atómové veže, znaky našej pýchy, nášho Ega, našej nabubrelosti.

Všade môžeme byť, presúvať sa z krajiny do krajiny, z kontinentu na kontinent. Môžeme poznávať a súčasne prenášať vírusy, choroby. Sme globálni a obohacujeme sa navzájom v dobrom i zlom. Zdá sa mi a dnešné dni sú toho dôkazom, že riziká globalizácie začínajú prerastať naše možnosti sa s nimi vysporiadať bez krátkodobých, či dlhodobých strát na zdraví a životoch.

Zvykli sme si mať všetkého do sýtosti, dokonca sme si zvykli i plytvať s pocitom, že nebude chýbať. Pamätám si na časy, oslavy ľudského umu, koncentrovaného pri stavbe jadrových elektrárni. Vzrušujúce roky budovania niečoho „veľkého“, „nevídaného“, „ne/bezpečného“. A rozbehli sme sa, takže máme elektrárne aj do foroty. Môžme elektrinu míňať, aj plytvať, aj predávať. A namiesto toho aby sme ostali i správcovia a užívateľmi výhod tohto diela, čítam správy, že ich chceme predať. To, čo sme postavili a teraz môže slúžiť a prinášať zisk tak toho sa zbavíme. Na vlastnom území budeme niesť všetky riziká a výnosy budú odchádzať mimo náš štát. Akoby sme chceli jeden tromf ľudskej pýchy prebíjať iným.

Opäť sa pozriem do oblohy a vyjavuje sa mi tvár proroka. Keďže je čas oslavy zmŕtvychvstania, možno nám chce poslať odkaz, že naše znovuzrodenie je v nás. Možno nás chce vyzvať k väčšej pokore. 

 

Fotka Verony Bahnovej.

Život v dobe, keď „plán je mať plán“

23.10.2020

Dohodnutú drobnú údržbu bytu som preventívne zrušila, aby som ochránila 90 ročnú mamu pred stykom s majstrami. Telefonujem údržbárovi dôvod. Vzdychne si a povie: „Včera mi z nemocnice doviezli 84 ročnú mamu so zápalom pľúc do domáceho ošetrenia, lebo covid…. Všetko sa odkladá, všetko je v pohotovosti, lebo taký je „plán“. V najviac ohrozených [...]

Každý premárnený deň Vám spočítame ! !!

30.09.2020

Dostali nás tam kde chceli, do zóny strachu, vy hnusní covidi. Už ani tasiť nemôžeme, len do zemlianky sa zahrabme. Nemám rada statusy o strachu, všetci predsa milujeme svojich blížnych a ublížiť im nechceme a ani seba zbytočne nepoškodzujeme. Mám pocit, že sme vo vojnovej zóne s pravidelnou dávkou bombardovania a náletov, v kryte zalezení bez možnosti vyliezť. Len už sa [...]

Naše tiene chodia s nami

20.07.2020

Deň voľna v Danubiane je plný symboliky. Vstupujeme a tieň na dlažbe akoby vyjadroval výzvu, zastavte sa ľudia ! Kohúti na streche sa stále klbčia, doráňaní ale v túžbe vyhrať a položiť súpera na kolená ! Juraj Kukura v priebehu každej reprízy predstavenia „Biblia“ vytvára na plátne umelecký artefakt interpretácie vybraných príbehov z knihy kníh a tieto diela [...]

sulík vláda

Najdôveryhodnejším ministrom súčasnej vlády je Sulík, ukázal prieskum

25.10.2020 14:49

Za Sulíkom nasleduje minister životného prostredia Budaj a ministerka spravodlivosti Kolíková. Najmenej dôveryhodným je premiér.

Virus Outbreak Poland

Počas protestov vo Varšave proti pandemickým opatreniam zatkli stovky ľudí

25.10.2020 14:22

Poľská vláda oznámila v piatok sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Marek Krajčí, koronavírus

NÁZOR: Veľká októbrová testovacia revolúcia. Čo príde po nej?

25.10.2020 13:00

Keď v roku 1917 vypukla boľševická revolúcia, zatriasol sa svet a dodnes sa z toho nespamätal. Dokáže zatriasť svetom aj veľká testovacia revolúcia Igora Matoviča?

matovič

Pilotné testovanie splnilo nadmieru očakávania, povedal premiér

25.10.2020 12:30

Igor Matovič v diskusnej relácii zdôraznil, že sa netreba spoliehať iba na štát a ocenil prácu starostov a primátorov.