Založ si blog

Naše tiene chodia s nami

Deň voľna v Danubiane je plný symboliky. Vstupujeme a tieň na dlažbe akoby vyjadroval výzvu, zastavte sa ľudia ! Kohúti na streche sa stále klbčia, doráňaní ale v túžbe vyhrať a položiť súpera na kolená !
Juraj Kukura v priebehu každej reprízy predstavenia „Biblia“ vytvára na plátne umelecký artefakt interpretácie vybraných príbehov z knihy kníh a tieto diela práve vystavuje. Dá sa zachyť atmosféra predstavenia, kde kladie sebe, nám „otázky o morálke, svedomí, viere a sile duchovna v dobe, kedy sa základné piliere našej európskej spoločnosti zmietajú v pochybnostiach“. „Život Abraháma, Izáka, Jakuba, Mojžiša či osudy Ježiša Krista a jeho učeníkov prinášajú podobenstvá moderného človeka, zmietaného stratou viery, ktorú dnes nahrádza konzum. Skúšky, ktoré ľudstvu prináša dnešná doba sa nelíšia od tých starozákonných, zrada a boj so sebou samým sú rovnaké ako tie novozákonné.“ píše kurátorka výstavy.
Už 50 rokov kladiem výkričníky ľuďom po celom svete, že sa nestará o potreby planéty ale iba o tie svoje. Akoby ich nebolo vidieť, ľudia sú zrejme zaslepení. Vraví umelec Rudolf Sikora, s ktorým sme diskutovali o problémoch spoločnosti, o ľahostajnosti ľudí k ekológii. Opravoval v Danubiane vystavený, jeden zo svojich veľkých výkričníkoch, ktoré putujú svetom. Bol plný obáv a stačilo iba ťuknúť a rozprával. Čo je dôležité aby sa planéta začala čistiť, kde sú potenciálne zdroje znečistenia,… Vravel o svojej dlhej ceste „boja“ umeleckými prostriedkami. A pokiaľ mu sily dovolia neprestane, chce pre svoje deti, vnúčatá, prostredie, kde budú môcť žiť.
Naše tiene chodia s nami, keď svieti slnko, aby sme videli. Aby sme sa zastavili a pozreli, čo nám náš tieň naznačuje. Možno chce aby sme si odpovedali na otázky, kam smerujeme, či skutočne potrebujeme všetko, čo produkujeme, čo nakupujeme. Ale možno nám naznačuje i niečo viac o tom, či neopúšťame samých seba, v hodnotách, v morálke, v súcite, v porozumení navzájom, v ľudskosti,… Aj dnes svieti Slnko, naše tiene budú s nami, máme možnosť sa k nim prihovoriť.

 

Vrchná veliteľka, stopnite to ! ! !

28.10.2020

Testy sú neúčinné, dnes to už vieme od skutočných odborníkov, špecialistov. Napriek tomu „vylodenie v Normandii“ je naplánované. Nakúpenie bezcenných testov je treba použiť. Vojenská operácia dvoch veliteľov s modrou knižkou neznámej diagnózy je v plnom prúde. Rukojemníci sú v pohotovosti, pripravení podrobiť sa nátlaku. Možno sa nainfikujú, či ochorejú [...]

Život v dobe, keď „plán je mať plán“

23.10.2020

Dohodnutú drobnú údržbu bytu som preventívne zrušila, aby som ochránila 90 ročnú mamu pred stykom s majstrami. Telefonujem údržbárovi dôvod. Vzdychne si a povie: „Včera mi z nemocnice doviezli 84 ročnú mamu so zápalom pľúc do domáceho ošetrenia, lebo covid…. Všetko sa odkladá, všetko je v pohotovosti, lebo taký je „plán“. V najviac ohrozených [...]

Každý premárnený deň Vám spočítame ! !!

30.09.2020

Dostali nás tam kde chceli, do zóny strachu, vy hnusní covidi. Už ani tasiť nemôžeme, len do zemlianky sa zahrabme. Nemám rada statusy o strachu, všetci predsa milujeme svojich blížnych a ublížiť im nechceme a ani seba zbytočne nepoškodzujeme. Mám pocit, že sme vo vojnovej zóne s pravidelnou dávkou bombardovania a náletov, v kryte zalezení bez možnosti vyliezť. Len už sa [...]

karabach

Výbuch skladu pohonných hmôt v Náhornom Karabachu zranil vyše 200 ľudí

25.09.2023 23:03

Zdravotný stav väčšiny zranených je vážny alebo veľmi vážny.

Volodymyr Zelenskyj, Justin Trudeau, Jaroslav Hunka

Zelenskyj aj Trudeau tlieskali veteránovi, ktorý bojoval na strane nacistov. Židovská komunita bola šokovaná

25.09.2023 22:52

Šéf kanadského parlamentu Anthony Rota sa ospravedlnil, že na pôde snemovne vzdal hold prisťahovalcovi, ktorý mal bojovať na strane nacistov.

Voľby 2023, TV Markíza

Smer odmietol účasť v predvolebnej diskusii najsledovanejšej televízie, Pellegrini poslal náhradníka

25.09.2023 22:30, aktualizované: 26.09.2023 00:05

Na debate sa nezúčastnil ani predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Kúty / Migrant / Migrácia /

Migráciu treba riešiť na úrovni EÚ, zhodli sa Remišová, Majerský i Forró

25.09.2023 22:16

Uviedli to v predvolebnej diskusnej relácii TA3.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 134459x
Priemerná čítanosť článkov: 3201x

Autor blogu

Kategórie