Založ si blog

Naše tiene chodia s nami

Deň voľna v Danubiane je plný symboliky. Vstupujeme a tieň na dlažbe akoby vyjadroval výzvu, zastavte sa ľudia ! Kohúti na streche sa stále klbčia, doráňaní ale v túžbe vyhrať a položiť súpera na kolená !
Juraj Kukura v priebehu každej reprízy predstavenia „Biblia“ vytvára na plátne umelecký artefakt interpretácie vybraných príbehov z knihy kníh a tieto diela práve vystavuje. Dá sa zachyť atmosféra predstavenia, kde kladie sebe, nám „otázky o morálke, svedomí, viere a sile duchovna v dobe, kedy sa základné piliere našej európskej spoločnosti zmietajú v pochybnostiach“. „Život Abraháma, Izáka, Jakuba, Mojžiša či osudy Ježiša Krista a jeho učeníkov prinášajú podobenstvá moderného človeka, zmietaného stratou viery, ktorú dnes nahrádza konzum. Skúšky, ktoré ľudstvu prináša dnešná doba sa nelíšia od tých starozákonných, zrada a boj so sebou samým sú rovnaké ako tie novozákonné.“ píše kurátorka výstavy.
Už 50 rokov kladiem výkričníky ľuďom po celom svete, že sa nestará o potreby planéty ale iba o tie svoje. Akoby ich nebolo vidieť, ľudia sú zrejme zaslepení. Vraví umelec Rudolf Sikora, s ktorým sme diskutovali o problémoch spoločnosti, o ľahostajnosti ľudí k ekológii. Opravoval v Danubiane vystavený, jeden zo svojich veľkých výkričníkoch, ktoré putujú svetom. Bol plný obáv a stačilo iba ťuknúť a rozprával. Čo je dôležité aby sa planéta začala čistiť, kde sú potenciálne zdroje znečistenia,… Vravel o svojej dlhej ceste „boja“ umeleckými prostriedkami. A pokiaľ mu sily dovolia neprestane, chce pre svoje deti, vnúčatá, prostredie, kde budú môcť žiť.
Naše tiene chodia s nami, keď svieti slnko, aby sme videli. Aby sme sa zastavili a pozreli, čo nám náš tieň naznačuje. Možno chce aby sme si odpovedali na otázky, kam smerujeme, či skutočne potrebujeme všetko, čo produkujeme, čo nakupujeme. Ale možno nám naznačuje i niečo viac o tom, či neopúšťame samých seba, v hodnotách, v morálke, v súcite, v porozumení navzájom, v ľudskosti,… Aj dnes svieti Slnko, naše tiene budú s nami, máme možnosť sa k nim prihovoriť.

 

Vrchná veliteľka, stopnite to ! ! !

28.10.2020

Testy sú neúčinné, dnes to už vieme od skutočných odborníkov, špecialistov. Napriek tomu „vylodenie v Normandii“ je naplánované. Nakúpenie bezcenných testov je treba použiť. Vojenská operácia dvoch veliteľov s modrou knižkou neznámej diagnózy je v plnom prúde. Rukojemníci sú v pohotovosti, pripravení podrobiť sa nátlaku. Možno sa nainfikujú, či ochorejú [...]

Život v dobe, keď „plán je mať plán“

23.10.2020

Dohodnutú drobnú údržbu bytu som preventívne zrušila, aby som ochránila 90 ročnú mamu pred stykom s majstrami. Telefonujem údržbárovi dôvod. Vzdychne si a povie: „Včera mi z nemocnice doviezli 84 ročnú mamu so zápalom pľúc do domáceho ošetrenia, lebo covid…. Všetko sa odkladá, všetko je v pohotovosti, lebo taký je „plán“. V najviac ohrozených [...]

Každý premárnený deň Vám spočítame ! !!

30.09.2020

Dostali nás tam kde chceli, do zóny strachu, vy hnusní covidi. Už ani tasiť nemôžeme, len do zemlianky sa zahrabme. Nemám rada statusy o strachu, všetci predsa milujeme svojich blížnych a ublížiť im nechceme a ani seba zbytočne nepoškodzujeme. Mám pocit, že sme vo vojnovej zóne s pravidelnou dávkou bombardovania a náletov, v kryte zalezení bez možnosti vyliezť. Len už sa [...]

Andrej Doležal / Juraj Tlapa /

Starosta Ivanky pri Dunaji varuje pred dopravným kolapsom, Doležalovi odovzdal otvorený list

27.09.2021 17:30

"Primäla nás k tomu neustále zhoršujúca sa situácia v doprave spolu s obavami, čo prinesie spustenie ďalších dopravných stavieb v okolí našej obce Ivanka pri Dunaji," vysvetlil starosta.

Košice / Protest / U.S. Steel /

Pokoj v U.S. Steel Košice. Dohodli sa na platoch

27.09.2021 17:06

Partneri sa od marca nevedeli dohodnúť na dĺžke týždenného pracovného času, zvýšení tarifných miezd či osobného ohodnotenia. Podpisom dodatku sa tento stav skončil.

Ján Benčík

Benčík žiada ospravedlnenie od Suju, ktorý ho nazval vrahom

27.09.2021 16:40

"Áno, človek zo Slovenska bol zavraždený na Ukrajine kvôli tomu, že ho pán Benčík zverejnil na svojom facebooku," tvrdil Suja v júni v pléne vo faktickej poznámke v rámci rozpravy.

Afganistan / Taliban / Kábul / Letisko /

Hlavný prokurátor ICC chce obnoviť vyšetrovanie vojnových zločinov v Afganistane

27.09.2021 16:27

Zamerať sa plánuje najmä na aktivity militantného hnutia Taliban a regionálnej odnože Islamského štátu - Islamského štátu-Chorasán.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 120742x
Priemerná čítanosť článkov: 2875x

Autor blogu

Kategórie