Založ si blog

Naše tiene chodia s nami

Deň voľna v Danubiane je plný symboliky. Vstupujeme a tieň na dlažbe akoby vyjadroval výzvu, zastavte sa ľudia ! Kohúti na streche sa stále klbčia, doráňaní ale v túžbe vyhrať a položiť súpera na kolená !
Juraj Kukura v priebehu každej reprízy predstavenia „Biblia“ vytvára na plátne umelecký artefakt interpretácie vybraných príbehov z knihy kníh a tieto diela práve vystavuje. Dá sa zachyť atmosféra predstavenia, kde kladie sebe, nám „otázky o morálke, svedomí, viere a sile duchovna v dobe, kedy sa základné piliere našej európskej spoločnosti zmietajú v pochybnostiach“. „Život Abraháma, Izáka, Jakuba, Mojžiša či osudy Ježiša Krista a jeho učeníkov prinášajú podobenstvá moderného človeka, zmietaného stratou viery, ktorú dnes nahrádza konzum. Skúšky, ktoré ľudstvu prináša dnešná doba sa nelíšia od tých starozákonných, zrada a boj so sebou samým sú rovnaké ako tie novozákonné.“ píše kurátorka výstavy.
Už 50 rokov kladiem výkričníky ľuďom po celom svete, že sa nestará o potreby planéty ale iba o tie svoje. Akoby ich nebolo vidieť, ľudia sú zrejme zaslepení. Vraví umelec Rudolf Sikora, s ktorým sme diskutovali o problémoch spoločnosti, o ľahostajnosti ľudí k ekológii. Opravoval v Danubiane vystavený, jeden zo svojich veľkých výkričníkoch, ktoré putujú svetom. Bol plný obáv a stačilo iba ťuknúť a rozprával. Čo je dôležité aby sa planéta začala čistiť, kde sú potenciálne zdroje znečistenia,… Vravel o svojej dlhej ceste „boja“ umeleckými prostriedkami. A pokiaľ mu sily dovolia neprestane, chce pre svoje deti, vnúčatá, prostredie, kde budú môcť žiť.
Naše tiene chodia s nami, keď svieti slnko, aby sme videli. Aby sme sa zastavili a pozreli, čo nám náš tieň naznačuje. Možno chce aby sme si odpovedali na otázky, kam smerujeme, či skutočne potrebujeme všetko, čo produkujeme, čo nakupujeme. Ale možno nám naznačuje i niečo viac o tom, či neopúšťame samých seba, v hodnotách, v morálke, v súcite, v porozumení navzájom, v ľudskosti,… Aj dnes svieti Slnko, naše tiene budú s nami, máme možnosť sa k nim prihovoriť.

 

Vrchná veliteľka, stopnite to ! ! !

28.10.2020

Testy sú neúčinné, dnes to už vieme od skutočných odborníkov, špecialistov. Napriek tomu „vylodenie v Normandii“ je naplánované. Nakúpenie bezcenných testov je treba použiť. Vojenská operácia dvoch veliteľov s modrou knižkou neznámej diagnózy je v plnom prúde. Rukojemníci sú v pohotovosti, pripravení podrobiť sa nátlaku. Možno sa nainfikujú, či ochorejú [...]

Život v dobe, keď „plán je mať plán“

23.10.2020

Dohodnutú drobnú údržbu bytu som preventívne zrušila, aby som ochránila 90 ročnú mamu pred stykom s majstrami. Telefonujem údržbárovi dôvod. Vzdychne si a povie: „Včera mi z nemocnice doviezli 84 ročnú mamu so zápalom pľúc do domáceho ošetrenia, lebo covid…. Všetko sa odkladá, všetko je v pohotovosti, lebo taký je „plán“. V najviac ohrozených [...]

Každý premárnený deň Vám spočítame ! !!

30.09.2020

Dostali nás tam kde chceli, do zóny strachu, vy hnusní covidi. Už ani tasiť nemôžeme, len do zemlianky sa zahrabme. Nemám rada statusy o strachu, všetci predsa milujeme svojich blížnych a ublížiť im nechceme a ani seba zbytočne nepoškodzujeme. Mám pocit, že sme vo vojnovej zóne s pravidelnou dávkou bombardovania a náletov, v kryte zalezení bez možnosti vyliezť. Len už sa [...]

Pfizer/BioNTech / Vakcína / Očkovanie detí /

V Izraeli povolili vakcináciu detí od šesť mesiacov do päť rokov

07.07.2022 09:15

Deti v tomto veku už proti koronavírusu očkujú v Spojených štátoch.

Sky Saber

Do Poľska dorazil britský systém protilietadlovej obrany Sky Sabre

07.07.2022 09:11

Systém je schopný zasiahnuť cieľ veľkosti tenisovej loptičky letiacej rýchlosťou zvuku.

Irán

Irán mal pre špionáž zatknúť viacero cudzincov vrátane britského diplomata

07.07.2022 07:58

Osoby mali podľa Teheránu odoberať vzorky pôdy v iránskej púšti na mieste, kde sa uskutočnili vzdušné raketové cvičenia Revolučných gárd.

Americky lahky salvovy raketomet - HIMARS

Rusi: Zničili sme raketomety HIMARS. Blbosť, kontruje Kyjev

07.07.2022 07:38

Rusi majú na UKrajine americké raketomety HIMARS na muške, ale zdá sa, že zničiť sa im ich podarilo zatiaľ iba rétoricky.