Založ si blog

Veľký piatok života

Posledné roky sa zastavujem pri Krížovej ceste. Táto kresťanská symbolika ma vedie k úvahám a vidím paralely s mojim životom.     

Kladiem si otázky. Koľkokrát som bola svedkom súdenia a odsúdenia iných? Koľkokrát som bola súdená a odsúdená inými? Koľkokrát som súdila a odsúdila? Stále je to medzi nami. My ľudia sme nepoučiteľní. Akoby strach z odlišnosti nám nedovolil prijať iných, ich názory, ich spôsob bytia.

Občas sa stane, že odsúdení berú na svoje plecia kríž neporozumenia. Napriek tomu zloba naďalej zaslepuje oči sudcom. Akoby nechceli vidieť utrpenie, ktoré spôsobujú ich rany odsúdeným.

Nie všetci sú slepí, mnohí vidia bolesť. Aj v týchto okamihoch sa objavujú skutoční priatelia, ľudia, ktorí na chvíľu nesú kríž s odsúdeným a vystavujú sa, že rany padnú aj na nich.  

Strach sa premieňa z hnevu na nenávisť, zo zloby na priamu agresiu.  Sme schopní „ukrižovať“ iných, často pre pletku, pre iný názor, pre … Často sa pýtam, či musíme prejsť skúškou nenávisti a zloby,  aby sme porozumeli. Aby sme pochopili, čo chceme my, čo chcú iní, v čom sa odlišujeme, v čom sa zhodujeme a ako to urobiť, aby sme napriek rozdielom mohli vedľa seba žiť. 

Niekedy až pohľad na nevinnú obeť nás prinúti zamyslieť sa, prečo sa tak stalo a aký to malo zmysel. Človek zaútočí, hnevá sa, je agresívny na druhého človeka, ak sa cíti ohrozený. Je zvláštne, čím všetkým sa človek cíti ohrozený natoľko, že s druhým človekom bojuje, že útočí, že ubližuje … Skutočne je okolo nás toľko nepriateľov? Je boj ľudskou prirodzenosťou? Je boj jedinou cestou k tomu, aby sme sa zbavili pocitu ohrozenia? Je pocit ohrozenia vždy dôsledkom reálneho útoku? 

Ježiš sa nebránil a nezaútočil keď bol súdený a odsúdený. Prijal mučenie a smrť, aby nám odovzdal svoje posolstvo. Ja som mu porozumela takto:

„Porozumenie a súcit majú zmysel, pretože nastoľujú v duši pokoj, sebaúctu a lásku. Nenávisť a agresia neprinášajú úľavu, naopak roztáčajú špirálu ďalšej zloby.“

Taký bol plán, taký je plán, lebo dôležité je mať plán.

11.05.2020

„Lebo Fico“ dve najčarovnejšie slová, ktoré umožnili prekročiť rubikon frustrácie opozície a dostať sa k moci. Ľud to spojenie oslovilo, našiel sa vinník všetkých ich problémov. Nie som si stále istá, či oprávnene. Voliči zmeny si však boli istí a majú možnosť na vlastnej koži preveriť si pravdivosť dvoch čarovných slov a možno nie. Možno sa nájdu [...]

Svet jedného pokrytca

10.05.2020

Postupné odhaľovanie skutočnej tváre „predsedu“ naznačuje psychologický význam jeho neustálych útokov a obviňovaní z lavíc opozičného politika. Projekcia funguje tak, že nevedome pripisujeme druhým naše vlastné osobné charakteristiky. Teda ak na niekoho kričím „si zlodej“ a sám som zlodej ale si to nechcem pripustiť, tak funguje projekcia. Ak na niekoho [...]

Oba vírusové kmene (politici i covid) bojujú proti nám, alebo o prežívaní zmeny.

29.04.2020

Posledné dva mesiace prechádzame procesom zmeny. Zo štandardného životného režimu sme prešli do režimu epidémie a súčasne po dvanástich rokoch vládnutia Smeru sa na čelo krajiny postavila koalícia ich úhlavných kritikov. Celý proces zmeny je sprevádzaný technickými opatreniami a ľuďmi viac menej neskúsenými s riadením pandémie, či novicmi v riadením štátu. [...]

obchvat D4R7 výstavba, stavba, bratislava, dialnica

Polícia vzniesla obvinenie voči dvom vrcholným manažérom D4R7 Construction

30.05.2020 15:50

Mali spôsobiť škodu na životnom prostredí vo výške 12,5 milióna eur.

počasie jeseň park kočík stromy

Polícia i požiarnici v Česku pátrajú po stratenom bábätku

30.05.2020 15:41

Matka pri opaľovaní sa zaspala. Keď sa zobudila, chlapec bol preč aj s kočíkom.

Most-Híd László Sólymos

Novým predsedom strany Most-Híd je László Sólymos

30.05.2020 14:31, aktualizované: 16:31

Do tejto funkcie ho zvolili v sobotu na sneme strany vo Fiľakove.

Andrej Babiš

Česko poslalo do Bruselu odpoveď na audit o Babišovom konflikte záujmov

30.05.2020 13:45

Európski komisári českého premiéra podozrievajú, že má stále priamy i nepriamy vplyv na zverenecké fondy.