Skončila éra šaškovania, nastáva éra poslaneckej práce

29. októbra 2016, bveronika, Spoločenské reflexie

Pán poslanec M. sa začína cítiť v parlamente ako v koncentráku. Nesmie tam jesť, nesmie si nosiť plagátiky, nesmie hanobiť rasu, hrozí, že nebude môcť beztrestne osočovať ľudí…Je proste v pasci. Sám si pomenoval novelu zákona o rokovacom poriadku ako „náhubkový“. Konečne sa verejne priznal, že s náhubkom a novými obmedzeniami je vlastne v parlamente neužitočný. Za roky pôsobenia v parlamente, počas ktorých dostáva z našich daní slušné finančné ohodnotenie, rozvinul svoj exhibicionizmus, schopnosť predvádzať sa a púšťať do mediálneho priestoru iba fabulácie.

Prišiel čas zmeny. Už aj pán poslanec M. nahradil tričko s menom jeho úhlavného nepriateľa za slušný oblek s bielou košeľou. Už odhlásil svoju živnosť, pripustil, že aj pre neho platia zákony. Ale,…už bude musieť pri svojich vystúpeniach používať iba overené fakty. Ale,…to sa pán poslanec ešte nenaučil. Jeho myseľ je zvyknutá fabulovať príbehy, jeho reč je postavená na vyvolaní negatívnych emócii. A tak všetky zmeny vníma osobne ako útok, ako obmedzenie jeho parlamentnej práce. Cíti sa a správa sa ako rozzúrený pes, ktorého chcú dať do klietky s náhubkom na ústach.

Problém je však v tom, že ten náhubok si na ústa nasadil sám pán poslanec, že tie obmedzenia si do hlavy preniesol on sám. Parlamentná práca je podstatne bohatšia ako tá, ktorú doposiaľ produkoval. Parlamentná práca je o hľadaní iniciatív zľahčujúcich život obyčajných i neobyčajných ľudí Slovenska. Je to práca o hľadaní kompromisov medzi rôznymi uhlami pohľadu na riešenie problémov. To prednostne.

Samozrejme je i o politickom boji ale aj ten sa dá viesť korektne. Box, zápasenie,… je tiež o tom, že sa v ringu proti sebe postavia hráči, z ktorých každý chce vyhrať. Boj v ringu má svoje pravidlá a pravidlá sú nastolené aj pre parlamentný ring. Kto nevie boxovať pravidlá ho obmedzujú.

Parlament je miesto, kde sa dá zviditeľniť, ak poslanec o to stojí. Voliči sa nebránia tomu aby parlamentný „boj“ viedol k víťazstvu tých lepších. Pripomínam však, že tí lepší sú tí, ktorí pracujú pre občanov s konkrétnymi a viditeľnými výsledkami majúcimi dopad na ich každodenný život.

Nemyslím si, že novela rokovacieho poriadku niekomu bráni v tom, aby priniesol konkrétne iniciatívy zlepšujúce život Slovákov. Myslím si, že pravidlá a poriadok zefektívňuje prácu, zvlášť vtedy ak činnosť vedúca k očakávaným výsledkom práce sa zablokuje.

Páni poslanci, občania sa každodenne podriaďujú pravidlám, ktoré tvoríte i vy, ktoré tvoria ich zamestnávatelia,…a verte podmienky ich práce sú často podstatne ťažšie ako je ten Váš „koncentrák“.